Yorkshire General Election Results 2017

8 June 2017, 07:03

Ballot Box

We've got the latest results from the 2017 General Election from right across Yorkshire, as it happens.

There are 54 seats up for grabs in Yorkshire.

As of the 2015 General Election, 32 of them were won by Labour 20 had a Conservative MP and there were 2 elected Lib Dem MPs.

Here are the results in your constituency (listed alphabetically).

 

CONSTITUENCY 2017 RESULT (PARTY) 2017 RESULT (MP)
BARNSLEY  LABOUR Dan Jarvis 
BARNSLEY EAST  LABOUR Stephanie Peacock
BATLEY & SPEN  LABOUR Tracy Brabin  
BEVERLEY & HOLDERNESS  CONSERVATIVE Graham Stuart
BRADFORD EAST  LABOUR Imran Hussain
BRADFORD SOUTH  LABOUR Judith Cummins  
BREADFORD WEST  LABOUR Naz Shah 
BRIGG & GOOLE  CONSERVATIVE Andrew Percy 
CALDER VALLEY  CONSERVATIVE Craig Whittaker 
CLEETHORPES  CONSERVATIVE Martin Vickers 
COLNE VALLEY  LABOUR (GAIN)  Thelma Walker
DEWSBURY  LABOUR Paula Sherriff
DON VALLEY  LABOUR Caroline Flint 
DONCASTER CENTRAL  LABOUR Rosie winterton 
DONCASTER NORTH  LABOUR Ed Miliband  
EAST YORKSHIRE  CONSERVATIVE Greg Knight
ELMET & ROTHWELL  CONSERVATIVE Alec Shelbrooke 
GREAT GRIMSBY  LABOUR Melanie Onn 
HALIFAX  LABOUR Holly Lynch 
HALTEMPRICE & HOWDEN  CONSERVATIVE David Davis
HARROGATE & KNARESBOROUGH  CONSERVATIVE Andrew Jones 
HEMSWORTH  LABOUR Jon Trickett
HUDDERSFIELD  LABOUR Barry Sheerman 
HULL EAST  LABOUR Karl Turner 
HULL NORTH  LABOUR Diana Johnson 
HULL WEST & HESSLE  LABOUR  Emma Hardy 
KEIGHLEY & ILKELY  LABOUR (GAIN)  John Grogan
LEEDS CENTRAL  LABOUR Hilary Benn 
LEEDS EAST  LABOUR Richard Burgon 
LEEDS NORTH EAST  LABOUR Fabian Hamilton 
LEEDS NORTH WEST  LABOUR (GAIN)  Alex Sobel 
LEEDS WEST  LABOUR Rachel Reeves
MORLEY & OUTWOOD  CONSERVATIVE Andrea Jenkyns  
NORMANTON, PONTEFRACT & CASTLEFORD  LABOUR Yvette Cooper 
PENISTONE & STOCKSBRIDGE  LABOUR Angela Smith 
PUDSEY, HORSFORTH & AIREDALE  CONSERVATIVE Stuart Andrew 
RICHMOND  CONSERVATIVE Rishi Sunak
ROTHER VALLEY  LABOUR Kevin Barron 
ROTHERHAM   LABOUR Sarah Champion 
SCARBOROUGH & WHITBY  CONSERVATIVE Robert Goodwill 
SCUNTHORPE  LABOUR Nic Dakin 
SELBY & AINSTY  CONSERVATIVE Nigel Adams 
SHEFFIELD BRIGHTSIDE & HILLSBOROUGH  LABOUR Gill Furniss 
SHEFFIELD CENTRAL  LABOUR  Paul Blomfield
SHEFFIELD HALLAM  LABOUR (GAIN)  Jared O Mara 
SHEFFIELD HEELEY  LABOUR   Louise Haigh
SHEFFIELD SOUTH EAST  LABOUR Clive Betts  
SHIPLEY  CONSERVATIVE Philip Davies 
SKIPTON & RIPON  CONSERVATIVE Julian Smith 
THIRSK & MALTON  CONSERVATIVE  Kevin Hollinrake
WAKEFIELD  LABOUR Mary Creagh 
WENTWORTH & DEARNE  LABOUR  John Healey
YORK CENTRAL  LABOUR Rachael Maskell 
YORK OUTER  CONSERVATIVE Julian Sturdy