The BAFTAs 2020: The full list of winners and nominees at the TV awards

31 July 2020, 19:40 | Updated: 31 July 2020, 20:30

The full list of BAFTA nominees and winners
The full list of BAFTA nominees and winners. Picture: BBC

Who won at the BAFTAs? And which TV shows got awards? Find out everything…

The BAFTAs 2020 are slightly different this year, with the stars receiving their awards from home instead of at a glitzy ceremony.

Due to social distancing rules, the stars have got all glammed up to enjoy the show on their sofas.

Presenter Richard Ayoade is joined in the studio by some special guest presenters, while others are announcing winners at home.

But who won at the BAFTAs 2020? Here’s the full list of nominees and winners.

Richard Ayoade is presenting the BAFTAs 2020
Richard Ayoade is presenting the BAFTAs 2020. Picture: BBC

Full list of BAFTA TV Awards 2020 winners

Entertainment performance

WINNER - Mo Gilligan, The Lateish Show with Mo Gilligan – Channel 4

Frankie Boyle, Frankie Boyle’s New World Order – BBC Two

Lee Mack, Would I Lie to You – BBC One

Graham Norton, The Graham Norton Show – BBC One

Entertainment programme

WINNER - Strictly Come Dancing – BBC One

The Greatest Dancer – BBC One

The Rap Game UK – BBC Three

The Voice UK – ITV

Supporting actress

WINNER - Naomi Ackie, The End of the F***ing World – Channel 4

Helen Behan, The Virtues – Channel 4

Helena Bonham Carter, The Crown – Netflix

Jasmine Jobson, Top Boy – Netflix

Reality and constructed factual

WINNER - Race Across The World – BBC Two

Celebrity Gogglebox – Channel 4

Harry’s Heroes: The Full English – ITV

RuPaul’s Drag Race UK – BBC Three

Supporting actor

WINNER - Will Sharpe, Giri/Haji – BBC Two

Joe Absolom, A Confession – ITV

Josh O’Connor, The Crown – Netflix

Stellan Skarsgard, Chernobyl – Sky Atlantic

Comedy entertainment programme

WINNER - Taskmaster – Dave

The Graham Norton Show – BBC One

The Last Leg – Channel 4

The Ranganation – BBC Two

Female performance in a comedy programme

WINNER - Sian Clifford, Fleabag – BBC Three

Gbemisola Ikumelo, Famalam – BBC Three

Sarah Kendall, Frayed – Sky One

Phoebe Waller-Bridge, Fleabag – BBC Three

Features

WINNER - The Misadventures Of Romesh Ranganathan – BBC Two

Joe Lycett’s Got Your Back – Channel 4

Mortimer & Whitehouse: Gone Fishing – BBC Two

Snackmasters – Channel 4

Male performance in a comedy programme

WINNER - Jamie Demetriou, Stath Lets Flats – Channel 4

Ncuti Gatwa, Sex Education – Netflix

Youssef Kerkour, Home – Channel 4

Guz Khan, Man Like Mobeen – BBC Three

Mini-series

WINNER - Chernobyl – Sky Atlantic

A Confession – ITV

The Victim – BBC One

The Virtues – Channel 4

Specialist factual

WINNER - Yorkshire Ripper Files: A Very British Crime Story – BBC Four

8 Days: To The Moon And Back – BBC Two

Seven Worlds, One Planet – BBC One

Thatcher: A Very British Revolution – BBC Two

Must-see moment

WINNER - Gavin and Stacey, Nessa proposes to Smithy – BBC One

Coronation Street, the death of Sinead Osborne – ITV

Fleabag, Confessional scene – BBC Three

Game of Thrones, Arya kills the Night King – Sky Atlantic

Line of Duty, John Corbett’s death – BBC One

Love Island, Michael recouples after Casa Amor – ITV2

Scripted comedy

WINNER - Stath Lets Flats – Channel 4

Catastrophe – Channel 4

Derry Girls – Channel 4

Fleabag – BBC Three

Drama series

WINNER - The End Of The F***Ing World – Channel 4

The Crown – Netflix

Gentleman Jack – BBC One

Giri/Haji – BBC Two

Leading actor

WINNER - Jared Harris, Chernobyl – Sky Atlantic

Stephen Graham, The Virtues – Channel 4

Takehiro Hira, Giri/Haji – BBC Two

Callum Turner, The Capture – BBC One

Leading actress

WINNER - Glenda Jackson, Elizabeth is Missing – BBC One

Jodie Comer, Killing Eve – BBC One

Suranne Jones, Gentleman Jack – BBC One

Samantha Morton, I Am Kirsty – Channel 4

Single drama

WINNER - The Left Behind – BBC Three

Brexit: The Uncivil War – Channel 4

Elizabeth Is Missing – BBC One

Responsible Child – BBC Two

Soap and continuing drama

WINNER - Emmerdale – ITV

Casualty – BBC One

Coronation Street – ITV

Holby City – BBC One

International

WINNER - When They See Us – Netflix

Euphoria – Sky Atlantic

Succession – Sky Atlantic

Unbelievable – Netflix

Current affairs

WINNER - Undercover: Inside China’s Digital Gulag (Exposure) – ITV

Growing up Poor: Britain’s Breadline Kids (Dispatches) – Channel 4

The Hunt for Jihadi John – Channel 4

Is Labour Anti-Semitic? (Panorama) – BBC One

Single documentary

WINNER - The Last Survivors – BBC Two

The Abused – Channel 5

David Harewood: Psychosis And Me – BBC Tw

The Family Secret – Channel 4

Factual series

WINNER - Leaving Neverland – Channel 4

Crime and Punishment – Channel 4

Don’t F**K With Cats: Hunting An Internet Killer – Netflix

Our Dementia Choir With Vicky McClure – BBC One

News coverage

WINNER - Hong Kong Protests – Sky News ITV

News At Ten: Election Results – ITN/ITV

Prince Andrew & The Epstein Scandal (Newsnight) – BBC News/BBC Two

Victoria Derbyshire: Men Who Lost Loved Ones To Knife Crime – BBC News/BBC Two

Sport

WINNER - 2019 Rugby World Cup Final: England v South Africa – ITV

ICC Cricket World Cup Final – Sky Sports

Cricket Fifa Women’s World Cup 2019 Semi Final: England v USA – BBC One

Wimbledon 2019 Men’s Final – BBC One

Live event

WINNER - Blue Planet Live – BBC One

Election 2019 Live: The Results – ITN/ITV

Glastonbury 2019 – BBC Two

Operation Live – Channel 5

Short-form programme

WINNER - Brain In Gear – BBC iPlayer

Anywhere But Westminster – The Guardian

Soon Gone: A Windrush Chronicle – BBC Four

Toni_With_An_I (Born Digital: First Cuts) – BBC Four